REKLAMA   KONTAKT   REGULAMIN   DODAJ FIRMĘ

reklama

Białka

Znajduje się w południowej części gminy, w odległości ok. 4 km od Makowa Podhalańskiego. Położona jest w dolinie rzeki Skawicy, wzdłuż drogi prowadzącej do Zawoi.
 
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1564r. gdy została wymieniona razem z innymi miejscowościami starostwa lanckorońskiego podczas ich lustracji przez starostę Stanisława Wolskiego. Białka stanowiła część tego starostwa aż do okresu rozbiorów gdy stała się własnością skarbu austriackiego. W 1839 r. miejscowość ta wraz z innymi dobrami została nabyta przez hrabiego Ludwika Saint Genois d`Anneacourt. Pod koniec XIX wieku Białka stała się własnością żywieckich Habsburgów.
 
W przeszłości mieszkańcy wsi utrzymywali się głównie z pasterstwa i rolnictwa. Obecnie szereg osób znajduje zatrudnienie w miejscowych zakładach rzemieślniczych zajmujących się głównie obróbką drewna wytwarzając m.in. szachy i galanterię drewnianą.
 
Od 1950r. Działa na tym terenie Drzewna Spółdzielnia Pracy "Spólnota", w której wytwarzane są m.in. drewniane leżaki, sanki, meble ogrodowe, zestawy wyrobów toczonych, galanteria drzewna itp. Od wielu lat "Spólnota" eksportuje swoje wyroby na rynki zagraniczne m.in. do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i USA.
 
W roku 1974 została otwarta Fabryka Osłonek Białkowych "Fabios" produkująca szeroki asortyment osłonek białkowych. Używany surowiec to białko kolagenowe uzyskane ze skór bydlęcych.
 
We wsi znajduje się murowany kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Opiekunki Rodzin wzniesiony w 1985r., gdzie w głównym ołtarzu znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Makowskiej.
 
Dzieci oraz młodzież z tego obszaru uczęszczają do Zespołu Szkół, który mieści w swoich murach zarówno Szkołę Podstawową jak i Gimnazjum.
Na terenie Białki znajduje się kilka zabytkowych kapliczek. Jedną z nich jest kamienna kapliczka słupowa z 1865r. znajdująca się na Roli Madejowej. Warto zwrócić uwagę na murowaną kaplicę z wieżyczką na sygnaturkę z XIX wieku.
 

Malownicze położenie, łagodne górskie zbocza i ciekawe elementy krajobrazu sprawiają, iż jest to atrakcyjny teren dla turystyki i wypoczynku. 



 


Copyright MakowPodhalanski.pl
ilość odwiedzin: 799568, dzisiaj: 73