Żarnówka – Urokliwa Wieś w Beskidzie Makowskim

Lokalizacja i Krajobraz Żarnówka to malownicza wieś położona we wschodniej części gminy Maków Podhalański, w dolinie potoku Żarnowianka, który jest prawobrzeżnym dopływem Skawy. Wieś znajduje się u stóp pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim, zaledwie 4 km od Makowa Podhalańskiego. Otoczona jest pięknym krajobrazem, pełnym lasów, które obfitują w jagody i grzyby, a także melodyjnie szemrzących potoków.

Historia Wsi Żarnówka została założona pod koniec XVI wieku, kiedy to grupa osadników przywędrowała tu z rejonu Krakowa i Wieliczki pod opieką nadzorcy lasów królewskich, Piotra Oczkowskiego. Ze względu na nieurodzajne gleby, mieszkańcy wsi zajęli się głównie obróbką drewna, produkując m.in. gonty, drewniane cebry i wiadra. Do I rozbioru Polski, Żarnówka była częścią starostwa lanckorońskiego, a później przeszła pod władanie skarbu austriackiego. W 1839 roku miejscowość została zakupiona przez Franciszkę Krasińską, księżną Kurlandii, Semigalii i Żmudzi.

Edukacja Początki szkolnictwa w Żarnówce sięgają roku 1878, kiedy to Jan Kanty Woźny uzyskał fundusze na budowę szkoły podstawowej. W latach 1901-1905 działały dwie klasy, a dzieci uczęszczały do szkoły głównie zimą, pomagając w pozostałych miesiącach rodzicom w pracach polowych. W latach 30. XX wieku zbudowano budynek Szkoły Podstawowej nr 1 im. Elizy Orzeszkowej w Żarnówce Dolnej. W latach 60. XX wieku podjęto decyzję o budowie drugiej szkoły w Żarnówce Górnej – na Przysłopie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Bema).

Kultura i Społeczność Wieś ma bogatą tradycję chałupniczą, w szczególności w hafciarstwie i wyrobach drewnianych. Od lutego 2003 roku działa tu Koło Gospodyń Wiejskich, które mieści się w Domu Ludowym. Gospodynie biorą udział w powiatowych konkursach, organizują biesiady i zabawy, kultywując tradycje kulinarne, regionalne stroje oraz miejscowe obrzędy i przyśpiewki ludowe.

Religia i Zabytki W 1993 roku wmurowano kamień węgielny w mury budowanej Świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ofiarowany przez proboszcza Katedry Wawelskiej, ks. prałata Janusza Bieleńskiego. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1996 roku. Wśród zabytków Żarnówki warto wymienić kamienną figurę Chrystusa Nazareńskiego z 1828 roku oraz murowaną kaplicę z gontowym dachem, z rzeźbą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem z końca XVIII wieku.

Atrakcje Turystyczne Żarnówka przyciąga turystów swoim malowniczym położeniem i pięknymi krajobrazami. Melodyjnie szemrzący potok Żarnowianka, bogate w jagody i grzyby lasy oraz urokliwe kapliczki i krzyże tworzą wyjątkową atmosferę, idealną dla osób szukających wytchnienia i kontaktu z naturą.

Zapraszamy do Żarnówki Żarnówka to miejsce, które oferuje spokój, piękne krajobrazy i bogatą historię. Odwiedź Żarnówkę, aby zanurzyć się w jej wyjątkowej atmosferze i odkryć uroki Beskidu Makowskiego.